Todd has logged 41 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Writer With No Hands

The Writer With No Hands

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gaza Fights for Freedom

Gaza Fights for Freedom

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Design Is One

Design Is One

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Objectified

Objectified

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hanzi

Hanzi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★½
Edit this entry  
25
Life

Life

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Alien: Covenant - Prologue: Advent

Alien: Covenant - Prologue: Advent

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
Edit this entry  
24
Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Alien: Covenant - Prologue: Phobos

Alien: Covenant - Prologue: Phobos

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
½
Edit this entry  
22
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★½
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry