RSS feed for Tom
  • 28 Weeks Later

    28 Weeks Later

    ★★½

    Fortunately, I enjoyed this part more than the first. It's still not a good movie, the editing in the action scenes is still pretty horrible, but it certainly features more interesting choices (helicopter/zombies scene for example - nice idea) compared to the pretty boring story of part 1.

    Jeremy Renner is easily the best aspect. His performance is fun and makes the watch pretty enjoyable. Robert Carlyle (from Trainspotting 🇬🇧❤️🇬🇧) is also one of the highlights and his role takes…

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    Well, it wasn't a necessary continuation for sure. Breaking Bad is the most perfect thing ever made and the ending of the show couldn't have been better.

    So... Does this ruin it? No. It's actually quite good. A little too slow at parts and not as good or thrilling as the episodes of the series, but still a fine addition with a satisfying, even if predictable ending. The acting is superb , the cinematography and editing are fantastic, the direction…

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Easily one of the very best movies of this year. My expectations have been exceeded.

    Joaquin Phoenix delivers one of the best performances I've ever seen, the supporting cast is really good as well, the cinematography is absolutely gorgeous, the score is fucking fantastic, the direction is unexpectedly great and there are just so many awesome scenes that I actually kinda loved this.

    Still, I have to admit the writing isn't very original and nothing really special. And the flashbacks…

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★½

    Oh man, why do I still give Netflix originals like this a chance? I have to admit that some of them have a great concept. Velvet Buzzsaw had one. This one does too. Even f*cking Perfect Date and IO had fine story ideas.

    But for some reason, they mostly don't work. This one doesn't too. The cinematography is very good and creative in some scenes and the first 55 minutes are kinda entertaining with some nice ideas (thanks to Stephen…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    Since Hereditary is my favorite horror movie of all time, I was extremely hyped for this film, but I tried lower my expectations as much as possible so that anything above 6/10 wouldn't disappoint me. It was also the first time me and my parents had to drive about one hour to watch a movie in a cinema, since my local cinema didn't show it.

    The story: I really LOVE the concept of this film. It's a idea you could…

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ½

    A typical video game movie. Incredibly cheap-looking, annoying plus boring, with pretty terrible editing/cinematography, writing, CGI, dialogue and full of weak acting and uninteresting characters with implausible developments plus a story I didn't care for. Michelle Rodriguez is the only good aspect and her character the only likeable in this mess.

    If this is already the best part in the whole franchise I don't know if I'll continue it soon...

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★½

    "Can you please turn your fucking phone off you asshole?!? I can't concentrate on the movie with the fucking light you wanker!!! "
    [translated from German]

    - some guy in front of me to some dude in front of him about 30 minutes in the movie

    Well... this was disappointing. Even if I lowered my expectations because of the mixed reviews, I wasn't able to like this very much because of multiple questionable decisions.

    I didn't expect the movie to…

  • It

    It

    ★★★★

    Writing whole sentences for everything I like in It would make this review endless, so I'll just list the positive points which make this one of my favorite horror movies:

    ▫️the main characters (very likeable, unusually well-written and -acted for a horror movie)
    ▫️Pennywise (masterfully acted, really creepy and also funny in a sinister way)
    ▫️the horror (great atmosphere, awesome scene build-up in the scary parts, several terrifying images)
    ▫️the direction (somehow fantastic, makes Andy Muschietti look like a professional…

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★½

    If Hannibal Lecter wouldn't be in this: 5 /10

    If he would be but not as well-acted: 6 /10

    I thought the investigation parts were only 'fine' since I'm usually not a fan of this kind of films, but Anthony Hopkins' character plus acting are just too fucking good to not really like this movie. Totally worth the watch for his 16 minutes of screentime.

    7 /10

  • The King's Speech

    The King's Speech

    ★★½

    So... This is the movie that won Best Picture in 2011 against competitors like Inception, The Social Network, Black Swan and The Fighter? Nice, another proof for the incompetence of the Academy Awards.

    Colin Firth and the cinematography are really good & it's not quite as boring as expected, but basically it's just another typical uninteresting 'character surpasses himself' Oscarbait movie.

  • Goodnight Mommy

    Goodnight Mommy

    ★★

    Starts solid, but soon becomes uninteresting. By far not as original and clever as it thinks it is. The two child actors can't act & I guessed the (really, really bad) twist after 5 minutes. There are a few creepy parts in the first half, but the last third is so weak it hurts.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    Avengers: Endgame, my second-favorite movie in the MCU, might not be a masterpiece on Guardians of the Galaxy Vol. 2 level, especially because there are some lengths in the second third & some of the humor is a bit questionable in parts, but it's still a awesome experience.

    The characters, the CGI, most of the humor, the acting (RDJ is outstanding) & most parts of the story (especially the final quarter) are just great. And yes, the ending was still as hard to watch and depressing as in cinema...