Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Amusement Park

The Amusement Park

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★★
Edit this entry  
05
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Prisioneros de la tierra

Prisioneros de la tierra

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★½
Edit this entry  
02
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suddenly

Suddenly

2002
×
★★½
Edit this entry  
31
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pirates

Pirates

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What?

What?

1972
×
★★
Edit this entry  
23
Remembering 'Rosemary's Baby'

Remembering 'Rosemary's Baby'

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★½
Edit this entry  
20
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry