• RoboCop

    RoboCop

    ★★★★

    A film of shockingly brutal and visceral violence, full of iconic moments and memorable lines. Enjoyed.

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★½

    Definitely laughed more than 6 times although something's annoyed me. Why was the lid on the ancient temple tomb far too easy to lift? Were we supposed to care about Sandra bullock's ex husband? That just felt like it was mentioned once, and then again at the end and was meant to feel significant even though it was the second time it had been mentioned.

    It was very baggy, a lot that didn't need to be there, the side mission…

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2

    ★★★

    Opinion unchanged but Ginny is such a quality final girl I must say.

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    It's light on story and doesn't quite have the characterisation to make up for it. But it's exciting and it's very cool. The emotional moment doesn't hit brilliantly, you don't really know what's happened and it feel like the film doesn't make as big a deal out of it as it should. But the emotional weight does grow appropriately with time so it wasn't too egregious. Also, from watching the Maverick trailers, I think my idea of just how good this film would look was slightly skewed.

  • Firestarter

    Firestarter

    ★★

    It was engaging to an extent. Not a great extent but an extent. If the characters had... Character then that would have been a much greater extent. Throw in a few random unnamed villains and you have a horror? movie with very little tension. The most tension came when a stranger was dragged into it, much like the sequence in Logan, it was tense purely because of the nature of the situation rather than because it was well constructed. I…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★

    When I went to see parasite I was even more excited than I was for this. And yet, parasite managed to blow my expectations out of the water. When I showed up to EEAAO I was tired after a long day and was desperate for a laugh and as I sat there for the first hour listening to the whole audience laugh hysterically while I sat there disinterested, it's fair to say I was somewhat heart broken. Towards the end…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    Whether it's the scenes of quickly changing into a supersuit while at a public event in order to save a city, or the beautifully visceral injury effects, Sam Raimi's finger prints are all over this film. The MCUness is where it's let down, it's incredibly baggy and somewhat boring at parts. But it gave some good moments one in particular made me squeal with glee and clutch my friends arm. It's not groundbreaking, but there is plenty to like.

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★½

    I've wanted to watch this for a while, but im glad I waited until I had seen the room. This a film that perfectly balances it's clear love for the room and it's objectivity in telling it's story. It is a clear passion project, it is brilliant performed and feels exactly as I would have expected the atmosphere around this enigma to feel. It's funny, I laughed many times. It picks it's references excellently and makes fun of its centre…

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★

    Apparently I really love the, couple on the run crime caper genre. Badlands, Dreamland, even Baby Driver and now Breathless. Amazingly, however, I haven't seen Bonnie and Clyde. This was fun time with some great trousers and a superb soundtrack. Gere is endlessly charasmatic as the narcissistic desperado. Valerie Kaprisky is not great, but Gere has enough going on to carry them.

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★½

    Even after a second viewing I'm still thinking about this one. It sticks with you. But I tell you what, that v-neck jumper is the biggest crime in this film.

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    Fit as a fiddle is such an underrated number. Boy that is hilarious. And still I maintain, make em laugh is the best musical number of all time and one of the very best scenes in movie history.

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★½

    Everything about this makes me ask... Why????

    But damn I love these characters.