RSS feed for tomcast
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Supergirl

Supergirl

1984
×
★½
Edit this entry  
27
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Margaret

Margaret

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Tron

Tron

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★
Edit this entry  
14
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Let Me Die a Woman

Let Me Die a Woman

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★
Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
26
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Spice World

Spice World

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gwendoline

Gwendoline

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Can't Stop the Music

Can't Stop the Music

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Foxes

Foxes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
07
Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

2009
×
★★★
Edit this entry