guilherme has logged 22 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hero

The Hero

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry