RSS feed for TomerCoop
  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★½

    I remember a time when I really loved Tarantino movies.

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★

    Give me more.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★

    Not sure if it was a bad musical or a really bad biopic. Or both.

  • The Firm

    The Firm

    ★★★

    You have to wait like two hours before Tom Cruise start running. It was too long!

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    First watch in like 20 years.

  • Wild Rose

    Wild Rose

    ★★★½

    Cute. Also - Mmmmm, memories from The Ryman ♥

  • Batman: Hush

    Batman: Hush

    ★★★★

    D.C. should only make animated films.

  • Die Hard: With a Vengeance

    Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

    Still works.

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★½

    Actually one of the Disney movies that deserved a live-action remake. The original animated one from 1941 was always my favorite classic Disney film, and it was nice to see this legend comes alive again. I hope many kids enjoyed it like I did back then with the original.

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★

    Wow, that was bad.

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

    A celebration of fiction & truth from Bob Dylan's most colorful and epic tour.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    Very suitable and beautiful end of an era.