RSS feed for TomerCoop

TomerCoop has written 122 reviews for films during 2016.

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★★

    Still funny. Very funny.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    One of my winter movies...been a long time since the last time. When it came out it instantly became one of my favorite Coen Brothers films. Also one of my top three movies of 2013, alongside Short Term 12 & Before Midnight.

    The atmosphere, the feel, the colors, that personal searching, the thoughts and beginning & ends. And of course, all the beautiful music (one of my favorite soundtracks of the 2000's).

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven

    ★★★

    Kinda banal, a bit cliche and not the best remake to the story, but something about the normality made it feel oldie in a nostalgic way. Also thought about how the 13 year old me would have enjoyed it. So this gives it 3 stars and not 2/2.5.

  • R.E.M. By MTV

    R.E.M. By MTV

    ★★★½

    Was into some R.E.M. mood, so felt like seeing this again.

  • The Hollars

    The Hollars

    ★★★

    The new John Krasinski movie, as a director+actor. Really tried to make a touching indie-film in all his moments; The hero coming back home, family/relationship problems, and tragedy with a smile. Including all the indie-feel music in the background (A lot of Josh Ritter, also The Head And The Heart that I love).

    A LOT of the genre & small film cliches, but it's still a nice one.

  • Snowden

    Snowden

    ★★★

    Not a bad biopic about the crazy story of Edward Snowden. Pretty solid and good. Not great, but still my favorite Oliver Stone film in like 20 years.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★½

    I was never a fan of musicals, so didn't have much expectations. But it was pretty nice and well-made in his own way. I liked some of the elements/messeges of running down a dream and the people who pushed us doing so, regardless of what our future will look like with those same people & voices.

  • Yoga Hosers

    Yoga Hosers

    ★★½

    I'm really not into this new world of Kevin Smith. This one was at least lighter and funnier than Tusk, with many Smith's related cameos, but still kinda bad.

  • American Honey

    American Honey

    ★★

    One of those movies that a lot of people love and I just not...There wasn't a story for me, it was all told in a different "artistic" way that I hate, like trying to be more in-your-face and real, but it's just uneven and weird.

    And it was also so freakin' long...felt I was watching it for 8 hours or so. This kind of movies should at least be an hour shorter. Al least there were some nice songs in the soundtrack.

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★½

    It was painful, cold, tragic, depressing, good and very real to me. No doubt you gotta be in the right mood to watch it. Personally I loved it, especially with elements of getting over some tragic event and how sometimes you can't get free of it and this emptiness inside that will stick with ya. Also the case when other people moving on and you just can't...

    It wasn't a tale of how to change, it was an observation on…

  • Allied

    Allied

    ★★½

    Some small parts were good, but the majority was a bit corny and not so appealing. Still, the last real good Robert Zemeckis film for me was 1997's Contact...

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★½

    Damn you, Denis Villeneuve, you did it again. I think it was a strong and deep film. Less like Villeneuve's Sicario or Prisoners, but more in the way of Enemy, or somewhere between. I just loved the messege in the heart of the film and how the twist influenced it. Thought it was very humane and also cought me right in the nerve after a personal case I experienced the last couple of weeks.

    And Amy Adams...give her an oscar already.