RSS feed for TomerCoop

TomerCoop has written 99 reviews for films during 2017.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

    Damn...I loved The Lobster. This one is not as good and even more weird, dark and messed up. But interesting. Jesus, I need a few days to figure out exactly where my thoughts are.

  • On Body and Soul

    On Body and Soul

    ★★★½

    A very different, kinda weird, special and beautiful love story.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    Fun.

  • How to Talk to Girls at Parties

    How to Talk to Girls at Parties

    ★★★

    A bit too weird, but cute-weird.

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★

    For me it's still the most underrated Pixar movie. Fantastic action, lots of fun. Can't wait for the sequel.

  • Detroit

    Detroit

    ★★★½

    Been waiting to this movie for a long time. I'm a big fan of Kathryn Bigelow's work. Especially her last two films; The Hurt Locker & Zero Dark Thirty. I think Detroit was an interesting film. I also think it's lack of the personal stories and (freakin') intense moments in "Locker" and "Zero". That's why I didn't gave it a 4 stars ranking.

    It was full with a different kind of tension, based on one specific night in the Detroit riots…

  • The Incredible Jessica James

    The Incredible Jessica James

    ★★★½

    I just love Jim Strouse. He got those cute little movies like People Places Things & The Winning Season, plus the emotional dramatic Grace Is Gone. This new one was pretty nice. Not clear of problems, but again pretty cute little flick.

  • Wonder Wheel

    Wonder Wheel

    ★★½

    Like a lot of the late-career Woody Allen films, it wasn't that good. But Kate was great and beautiful. I love Kate...

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    Goddamn you, Pixar. Made me cry in the movie theater.

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

    Enjoyable. A lot of fun action like the first one. And Elton John kick ass.

  • Brigsby Bear

    Brigsby Bear

    ★★★★

    A very nice one, written by SNL's Kyle Mooney in the lead role. At first it looks like he's playing one of his SNL weird characters, but later on he brings a lot of emotions and humane feelings to it. He really shine here.

    The movie was directed by fellow SNL writer/director - Dave McCary, and there are two more SNL players with a small roles in the movie (current one and a former one with a cameo I might say).

    Overall it was a touching small story, taking a serious case with a somehow different angle.

  • Wonder

    Wonder

    ★★★½

    Fell to some "please cry now" moments, but overall it was better than I expected, with a good messege to kids. Chbosky probably should continue adapting young adult books to the big screen. His second time writing and directing with this one, after he did it for his own beautiful The Perks of Being a Wallflower (that I totally, emotionally LOVE).