Sort by

tom has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How High

How High

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry