cacau ✨ has logged 163 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minha Vida em Marte

Minha Vida em Marte

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Freddie Mercury: The Great Pretender

Freddie Mercury: The Great Pretender

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freddie Mercury - A Kind Of Magic

Freddie Mercury - A Kind Of Magic

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grudge

The Grudge

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry