Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Losers

Beautiful Losers

2008
×
Edit this entry  
02
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Green Card

Green Card

1990
×
★★
Edit this entry  
11
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry