Sort by

tomi :) has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Me Before You

Me Before You

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Locke

Locke

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Footloose

Footloose

2011
×
½
Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frank

Frank

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry