RSS feed for Tomiwa
  • Oblivion

    Oblivion

    ★★½

    Well-made but ultimately just a circle jerk of Sci-Fi tropes.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★

    Its kinda like Pirates 1 but if it was bad.

    Good ideas (like the first) but it felt rushed with emphasis being placed on ill-timed jokes that made characters just feel pathetic as opposed to either funny or interesting. Also no character development for the new characters, no character arcs for the old ones, and no believable character relationships.

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Society will never be the same. Cinema has reached its peak.
    Sanity has been redefined.
    This Joker movie reaches into your pants, grabs you by the balls and drags you joyfully into unending adyss of madness. And as you descend deeper and deeper into the adyss of eccentricity you'll hear me scream: "Its pretty good I guess".

  • About Time

    About Time

    ★★★★

    Awww. That movie was super cute, romantic, impactful, had a great soundtrack and covered many ethical dilemmas of time travel while being funny. However, it's completely unrealistic. British people aren't that happy.

  • Stuber

    Stuber

    ★★★½

    ok so imagine Ride Along but less black and also much better.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★

    Going into this I thought it was going to be a fictional comedy but I didn't realize it was a true story until the character changed her name! In fact, I'd seen the ending match of the movie, thats the era of WWE I used to watch with my sister, so that felt cool and made the movie feel endearing. However, it's not as funny as I thought it would be going in, and I was in the mood for yuck yucks.

  • Transformers: The Last Knight

    Transformers: The Last Knight

    ★½

    Honestly, this had some good ideas. It was just bogged down by bad editing, lack of flow, lack of chemistry being actors, random pointless characters, random pointless plot points, illogical motivations, unnecessarily long runtime, too much random lore, jokes that someone thought was funny, and one or two or twenty other things. But yeah not all bad.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

    Just fun enough

  • Blockers

    Blockers

    ★★★★

    There isn't a character cooler that Chad and his fedora in all of cinematic history.

  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans

    Teen Titans Go! vs. Teen Titans

    ★★★

    Name a more ambitious crossover, I'll wait.

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

    Just entertaining enough to not be boring

  • Galaxy Quest

    Galaxy Quest

    ★★

    Great cast. Excellent premise. Mediorce execution.