tomkilrane1 has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Embers

Embers

×
Edit this entry  
08
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lust

Lust

2021
×
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
04
medicament

medicament

2021
×
Edit this entry  
03
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Edit this entry  
16
Senna

Senna

2010
×
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
15
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
Edit this entry  
26
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
Today Is Spaceship Day

Today Is Spaceship Day

2019
×
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
08
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
06
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
09
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry