2019

tommybahamie tommybahamie’s year to date

tommybahamie’s highest rated films

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Long Shot

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Overlord

    ★★★★

  • The River Wild

    ★★★½

  • Brightburn

    ★★★½

  • Three Days of the Condor

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • Happy Death Day

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Overlord

Apr 20

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Long Shot

Sep 15

Genres, Countries & Languages

Action
14 films
Thriller
13 films
Sci Fi
12 films
Adventure
11 films
Drama
10 films
Comedy
9 films
Crime
6 films
Horror
6 films
Mystery
3 films
Fantasy
2 films
USA
30 films
UK
3 films
Canada
2 films
Ireland
1 film
India
1 film
Belgium
1 film
English
30 films
Spanish
3 films
French
3 films
Japanese
2 films
Czech
1 film
Swedish
1 film
German
1 film
Italian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 141

Watchlist

Stars

Directors

Crew

tommybahamie’s most liked review

Mandy

★★★★½

I’ve never seen a movie like this and I have no idea how to feel about it but I’m pretty sure I liked it a lot a lot.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Secret Obsession
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The River Wild
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2019

  • Long Shot
  • Dark Phoenix
  • 47 Meters Down
  • The River Wild
  • Avengers: Endgame
  • Men in Black: International
  • Aladdin
  • Brightburn
  • Avengers: Endgame
  • Three Days of the Condor
  • Spider-Man: Far from Home
  • Secret Obsession
  • Hell or High Water
  • Happy Death Day
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Booksmart
  • Murder Mystery
  • Captain Marvel
  • Point Break
  • Real Steel
  • Mandy
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Mississippi Grind
  • The Mule
  • The House
  • The Terminator
  • The Favourite
  • Avengers: Infinity War
  • Tusk
  • Overlord

Highly rated films tommybahamie missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bring the Soul: The Movie
  • Marriage Story
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more