2017

Tom G Tom G’s year in review

Tom’s highest rated films

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • Nerdland

    ★★★★★

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Logan's Run

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 5

Most Watched

They Live

twice

Last Film

Easy Rider

Dec 18

Genres, Countries & Languages

Action
23 films
Sci Fi
21 films
Drama
19 films
Thriller
17 films
Comedy
17 films
Crime
14 films
Adventure
14 films
Romance
5 films
Mystery
4 films
Fantasy
3 films
USA
47 films
UK
6 films
Australia
2 films
Germany
2 films
France
1 film
Austria
1 film
Greece
1 film
Ireland
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
English
49 films
French
4 films
Japanese
3 films
Korean
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Norwegian
1 film
Russian
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 116

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Tom’s most liked review

Leaving Las Vegas

★★★★

Hard to watch at times but good for when you're feeling down.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Reptilicus
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Nerdland
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2017

  • Easy Rider
  • Logan's Run
  • Downfall
  • The Day After Tomorrow
  • Point Break
  • Dark Star
  • The Thing
  • Murder on the Orient Express
  • Oldboy
  • Columbus
  • Drive
  • They Live
  • They Live
  • Source Code
  • Live Free or Die Hard
  • Doctor Strange
  • Suicide Squad
  • The 'Burbs
  • The Money Pit
  • Nerdland
  • Independence Day: Resurgence
  • Samurai Cop
  • Reptilicus
  • Caddyshack
  • Everything Must Go
  • Louis C.K.: 2017
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • The Nice Guys
  • Reservoir Dogs
  • Ghost in the Shell
  • My Cousin Vinny
  • Lethal Weapon 2
  • Big Trouble in Little China
  • Lethal Weapon
  • Metropolis
  • Nightcrawler
  • Inception
  • Interstellar
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lobster
  • 10 Cloverfield Lane
  • Edge of Tomorrow
  • Unstoppable
  • Leaving Las Vegas
  • Her
  • Requiem for a Dream
  • No Country for Old Men
  • Trainspotting
  • Deadpool
  • Zootopia
  • Rogue One: A Star Wars Story

Highly rated films Tom missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more