2019

Tom G Tom G’s year to date

Tom’s highest rated films

  • Caddyshack

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★

  • Old School

    ★★★★

  • A Scanner Darkly

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 65 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Logan

Jan 1

Last Film

The Comedy

Sep 18

Genres, Countries & Languages

Comedy
25 films
Sci Fi
21 films
Drama
19 films
Action
18 films
Thriller
13 films
Crime
12 films
Horror
9 films
Mystery
8 films
Adventure
7 films
Documentary
5 films
USA
60 films
UK
11 films
Canada
7 films
Germany
3 films
France
3 films
Hong Kong
1 film
Sweden
1 film
English
64 films
Spanish
7 films
German
4 films
French
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Urdu
1 film
Xhosa
1 film
Afrikaans
1 film
Zulu
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 121

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Tom’s most liked review

Tom’s most liked list

hannah movies

movies hannah can watch without tom

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Birdemic: Shock and Terror
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Humanity's End
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2019

  • The Comedy
  • Small Apartments
  • Birdemic: Shock and Terror
  • Evil Dead II
  • The Beach Bum
  • Baby Driver
  • Liar Liar
  • The Wolfpack
  • Why We Fight: Prelude to War
  • Idiocracy
  • Hail Satan?
  • Starship Invasions
  • The Witch
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Woodstock: Three Days That Defined a Generation
  • Freddy Got Fingered
  • Old School
  • Eyes Wide Shut
  • The Graduate
  • Caddyshack
  • Await Further Instructions
  • Creep
  • Dunkirk
  • Inglourious Basterds
  • A Scanner Darkly
  • Fight Club
  • Magnolia
  • BASEketball
  • Eastern Promises
  • Miami Connection
  • The Dead Don't Die
  • The Cable Guy
  • Scarface
  • Hudson Hawk
  • The Fly
  • Solo: A Star Wars Story
  • Death House
  • Step Brothers
  • Exterminators of the Year 3000
  • Radical Jack
  • Cyborg Cop II
  • Future Force
  • CyberTracker
  • Plan 9 from Outer Space
  • Deliverance
  • No Country for Old Men
  • Humanity's End
  • Up the Creek
  • Burn After Reading
  • Waiting...
  • Circle
  • Dirty Work
  • Infinity Chamber
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Inherent Vice
  • District 9
  • Total Recall
  • Arrival
  • The Hangover
  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Hateful Eight
  • The Shawshank Redemption
  • Friday
  • Logan

Highly rated films Tom missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more