Jacob has logged 59 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desierto

Desierto

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry