Sort by

Jacob has logged 355 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Karin's Face

Karin's Face

1986
×
Edit this entry  
16
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
Read the review Edit this entry  
15
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry