Sort by

Tom has logged 56 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
Pleasure

Pleasure

2013
×
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepwalk

Sleepwalk

2018
×
Edit this entry  
20
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2003
×
Edit this entry  
19
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Saw IV

Saw IV

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Delivered

Delivered

2020
×
Edit this entry  
12
My Enemy, My Brother

My Enemy, My Brother

2015
×
Edit this entry  
11
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
10
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
10
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Night Swim

Night Swim

2019
×
Edit this entry  
09
Alvorada

Alvorada

2020
×
Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
That One Day

That One Day

2016
×
Edit this entry  
08
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
Edit this entry  
08
Change

Change

2020
×
Edit this entry  
08
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High School

High School

1968
×
Edit this entry  
07
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Alvorada

Alvorada

2020
×
Edit this entry  
05
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry