Stevie has logged 599 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Shoes

The Christmas Shoes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry