Sort by

Stevie has logged 78 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tom and Jerry: The Movie

Tom and Jerry: The Movie

1992
×
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
300

300

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry