Stevie has logged 77 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Perfection

The Perfection

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Anaconda

Anaconda

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bones

Bones

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lights Out

Lights Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry