TomNewman has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
Edit this entry  
16
Persepolis

Persepolis

2007
×
Edit this entry  
13
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
Edit this entry  
12
Zappa

Zappa

2020
×
Edit this entry  
11
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
01
Introduction

Introduction

2021
×
Edit this entry  
01
The Sun Rises Down Below

The Sun Rises Down Below

2021
×
Edit this entry  
01
If It Ain't Broke

If It Ain't Broke

2021
×
Edit this entry  
31
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
Edit this entry  
30
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Edit this entry  
29
Vortex

Vortex

2021
×
Edit this entry  
29
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
Edit this entry  
29
Black Notebooks

Black Notebooks

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
All Eyes Off Me

All Eyes Off Me

2021
×
Edit this entry  
28
Are You Lonesome Tonight?

Are You Lonesome Tonight?

2021
×
Edit this entry  
28
True Mothers

True Mothers

2020
×
Edit this entry  
28
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
Edit this entry  
27
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Edit this entry  
27
Cow

Cow

2021
×
Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
24
Where Is Anne Frank

Where Is Anne Frank

2021
×
Edit this entry  
22
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
Edit this entry  
21
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
Edit this entry  
20
Streetwise

Streetwise

1984
×
Edit this entry  
18
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
Edit this entry  
11
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
Edit this entry  
08
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
06
Cocoon

Cocoon

1995
×
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Edit this entry  
04
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Edit this entry  
03
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
Edit this entry  
02
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
Edit this entry  
02
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
01
Honeymood

Honeymood

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Big Eyes

Big Eyes

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
Edit this entry  
25
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry