Highest rated films

  • American Splendor

    ★★★★½

  • The Shape of Things

    ★★★★½

  • X2

    ★★★★

  • Swimming Pool

    ★★★★

  • Willard

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★½

  • All the Real Girls

    ★★★½

  • Dead Man

    ★★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★★

  • Gerry

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★½

  • Russian Ark

    ★★★★½

  • Cul-de-sac

    ★★★★½

  • The President's Analyst

    ★★★★½

  • Rivers and Tides

    ★★★★½

  • Twister

    ★★★★½

  • The Decay of Fiction

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Punch-Drunk Love

Jan 5

Last Film

The Safety of Objects

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Thriller
32 films
Comedy
31 films
Crime
18 films
Sci Fi
17 films
Romance
17 films
Action
14 films
Horror
14 films
Mystery
13 films
Fantasy
13 films
USA
77 films
UK
20 films
Germany
16 films
France
13 films
Italy
8 films
Canada
5 films
Japan
4 films
Ireland
2 films
Finland
2 films
Hungary
2 films
English
95 films
French
5 films
Italian
4 films
German
2 films
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

City of God
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Horns and Halos
Average weighted rating:

3.3

Films tom watched in 2003

  • The Safety of Objects
  • The Shape of Things
  • The Last Picture Show
  • M
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Born Rich
  • Twister
  • Psych-Out
  • Rollerball
  • Rock 'n' Roll High School
  • Elf
  • It Came from Beneath the Sea
  • Truck Turner
  • Fellini Satyricon
  • American Splendor
  • Love and a .45
  • Morvern Callar
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Stardust Memories
  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains
  • School of Rock
  • The Satan Bug
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Strangeland
  • Downtown '81
  • The Star Wars Holiday Special
  • Lost in Translation
  • The Conformist
  • Hell House
  • A Small Circle of Friends
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • The Weather Underground
  • All the Real Girls
  • Final Destination 2
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Le Samouraï
  • The Vanishing
  • The Fearless Vampire Killers
  • C.H.O.M.P.S.
  • The Spiral Staircase
  • Valley Girl
  • Laurel Canyon
  • The Secret Lives of Dentists
  • Northfork
  • Horns and Halos
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • Vanilla Sky
  • The Trip
  • Gas! -Or- It Became Necessary to Destroy the World in Order to Save It.
  • The President's Analyst
  • American Buffalo
  • A Woman Is a Woman
  • Spellbound
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Swimming Pool
  • Dead Man
  • Ball of Fire
  • 28 Days Later
  • Igby Goes Down
  • Thomas Pynchon: A Journey Into the Mind of P.
  • The 10th Victim
  • Last Night
  • Identity
  • Eliminators
  • Three Days of the Condor
  • The Rules of Attraction
  • X2
  • Better Luck Tomorrow
  • Cremaster 1
  • Cremaster 2
  • Cremaster 4
  • Tadpole
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • The Decay of Fiction
  • Sunset Boulevard
  • Diabolique
  • The Wages of Fear
  • The Seventh Victim
  • They Live by Night
  • Rope
  • The Glass Key
  • Stranger on the Third Floor
  • Auto Focus
  • The Core
  • Le Cercle Rouge
  • Willard
  • Rivers and Tides
  • To Catch a Thief
  • The Third Man
  • Bubba Ho-tep
  • City of God
  • Touch of Evil
  • Cul-de-sac
  • Gerry
  • Gangster No. 1
  • Old School
  • Russian Ark
  • Communion
  • The Pianist
  • The Country Bears
  • Stroszek
  • Lost in La Mancha
  • Power and Terror: Noam Chomsky in Our Times
  • Catch Me If You Can
  • Tron
  • Whale Rider
  • Underworld
  • Punch-Drunk Love

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Memories of Murder
  • Anbe Sivam
  • Tokyo Godfathers
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • The Return
  • Finding Nemo
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Carandiru

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more