Highest rated films

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Baghead

    ★★★★½

  • Quantum of Solace

    ★★★★

  • Milk

    ★★★★

  • JCVD

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

  • My Brother's Wedding

    ★★★★★

  • The Puffy Chair

    ★★★★★

  • Ornette: Made in America

    ★★★★★

  • Passing Through

    ★★★★★

  • My Name Is Albert Ayler

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • The Changeling

    ★★★★½

  • Blast of Silence

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 213 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

The Departed

Jan 1

Last Film

My Gun Is Quick

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
119 films
Thriller
91 films
Crime
79 films
Mystery
45 films
Horror
36 films
Comedy
33 films
Action
31 films
Romance
30 films
Sci Fi
18 films
Documentary
14 films
USA
156 films
UK
27 films
France
13 films
Italy
12 films
Germany
7 films
Japan
5 films
Canada
5 films
Denmark
4 films
Belgium
2 films
Australia
2 films
English
197 films
German
19 films
French
15 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
Japanese
8 films
Russian
5 films
Danish
3 films
Serbian
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Monster a Go-Go
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Rock 'n Tokyo

Films tom watched in 2008

  • My Gun Is Quick
  • The Killer Is Loose
  • Gaslight
  • I Wake Up Screaming
  • Sunshine
  • Milk
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Haunted Palace
  • Moontide
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • 5 Fingers
  • Absence of Malice
  • The Survivors
  • Cruel Story of Youth
  • Umberto D.
  • Murder at the Baskervilles
  • Slumdog Millionaire
  • Monster a Go-Go
  • Gabriel Over the White House
  • The Tall Guy
  • Hanzo the Razor: Sword of Justice
  • Seconds
  • Decision Before Dawn
  • The Stranger
  • The Shuttered Room
  • Synecdoche, New York
  • The Mephisto Waltz
  • D.O.A.
  • JCVD
  • Quantum of Solace
  • A Circle of Deception
  • Twice-Told Tales
  • Dark Purpose
  • Privilege
  • The Return of Doctor X
  • Dracula
  • End of the Game
  • The Dunwich Horror
  • Wal-Mart: The High Cost of Low Price
  • The Mysterious Doctor
  • Val Lewton: The Man in the Shadows
  • Nothing But the Night
  • Invaders from Mars
  • Cop Hater
  • They Came to Blow Up America
  • Mirage
  • Coffy
  • In the Mouth of Madness
  • Waitress
  • The Sniper
  • Hollow Triumph
  • Interpol
  • The Kremlin Letter
  • I Walked with a Zombie
  • The Ghost Ship
  • Vivre Sa Vie
  • The Case of the Whitechapel Vampire
  • The Dark Past
  • My Name Is Julia Ross
  • Blast of Silence
  • The Bribe
  • Nightmare
  • Tight Spot
  • Chain
  • The Man Inside
  • Man in the Attic
  • A Kiss Before Dying
  • Violent Saturday
  • Walk East on Beacon!
  • Cléo from 5 to 7
  • Burn After Reading
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Johnny Allegro
  • Out of the Past
  • Scarface
  • Journey into Fear
  • Witness to Murder
  • Sorry, Wrong Number
  • Friday Foster
  • Häxan
  • Pusher 3
  • Pusher II
  • Pusher
  • The End
  • Don't Look Now
  • The Quiller Memorandum
  • Quicksand
  • The House on Skull Mountain
  • Twilight Zone: The Movie
  • Trouble Man
  • Night Nurse
  • The Exiles
  • Step Brothers
  • Confessions of a Nazi Spy
  • Larceny, Inc.
  • Background to Danger
  • The FBI Story
  • 'G' Men
  • Where the Sidewalk Ends
  • Force of Evil
  • Across 110th Street
  • Vampyros Lesbos
  • Baghead
  • The Mob
  • The Thin Man
  • After the Thin Man
  • This Is the Life
  • Dead Heat on a Merry-Go-Round
  • The Dark Knight
  • Survive Style 5+
  • Mikey and Nicky
  • Rock 'n Tokyo
  • Beijing Punk
  • Laura
  • The Outsiders
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Mother, Jugs & Speed
  • Kurt Cobain: About a Son
  • The Cars That Ate Paris
  • The Lady Vanishes
  • The Pink Floyd and Syd Barrett Story
  • Love Story
  • The Return of the Texas Chainsaw Massacre
  • On the Beach
  • The Hoax
  • A Study in Scarlet
  • My Winnipeg
  • Gangster Story
  • The War of the Worlds
  • Diary of a Madman
  • In a Lonely Place
  • The Dark Corner
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • A Lady Without Passport
  • Man in the Vault
  • Dragonwyck
  • Mississippi Burning
  • Suddenly
  • Lady in the Lake
  • The Lineup
  • Suddenly, Last Summer
  • Death Laid an Egg
  • The Brotherhood of Satan
  • The Fall
  • A Quiet Place in the Country
  • Picnic at Hanging Rock
  • Iron Man
  • Transformers
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Lonesome Jim
  • Super High Me
  • Scorpio
  • Dasepo Naughty Girls
  • The Man Between
  • One Way Street
  • Audrey Rose
  • Electroma
  • Black Book
  • Kansas City Confidential
  • The Brood
  • The Blood on Satan's Claw
  • Ladies They Talk About
  • The Blue Gardenia
  • Underworld U.S.A.
  • Walk a Crooked Mile
  • The Brink's Job
  • Punishment Park
  • Battleship Potemkin
  • Red Road
  • Lisa and the Devil
  • Eagle vs Shark
  • Nightfall
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Rat Pfink a Boo Boo
  • Juno
  • Demon Seed
  • British Intelligence
  • Tokyo Story
  • My Name Is Albert Ayler
  • The Swarm
  • Cloverfield
  • Airport '77
  • The Woman in Green
  • Passing Through
  • May Fools
  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?
  • The Changeling
  • The Honeymoon Killers
  • Terror by Night
  • Man Push Cart
  • Dressed to Kill
  • Ornette: Made in America
  • Last Year at Marienbad
  • Brotherhood of Death
  • Crossfire
  • There Will Be Blood
  • Undertow
  • Tokyo Drifter
  • My Dad Is 100 Years Old
  • Armored Car Robbery
  • Edge of the City
  • Mississippi Mermaid
  • My Brother's Wedding
  • The Landlord

See all 213

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Love Exposure
  • Still Walking
  • It's Not Me, I Swear!
  • Tokyo Sonata
  • The Garden of Sinners: Paradox Spiral
  • Ponyo
  • Departures
  • The Wrestler

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more