Highest rated films

  • Biutiful

    ★★★★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★

  • 13 Assassins

    ★★★★

  • Carlos

    ★★★★

  • Submarino

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★★

  • The Yes Men Fix the World

    ★★★★★

  • Bronson

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • Miami Blues

    ★★★★½

  • Louis C.K.: Chewed Up

    ★★★★½

  • In the Realms of the Unreal

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Das Boot

    ★★★★

  • Crank

    ★★★★

  • The Driver

    ★★★★

  • American Movie

    ★★★★

  • Performance

    ★★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Jan 11

Last Film

Smithereens

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Thriller
92 films
Crime
82 films
Mystery
43 films
Action
40 films
Comedy
29 films
Horror
20 films
Adventure
18 films
Documentary
17 films
Romance
16 films
USA
145 films
UK
39 films
France
13 films
Italy
8 films
Germany
6 films
Spain
5 films
USSR
4 films
Denmark
3 films
Japan
3 films
Sweden
2 films
English
182 films
Italian
19 films
French
19 films
Spanish
15 films
German
12 films
Russian
10 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Arabic
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Andrei Rublev
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Skyline
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

H.P. Lovecraft Volume 2: Dreams of Cthulhu - The Rough Magik Initiative

Films tom watched in 2010

  • Smithereens
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Ocean's Thirteen
  • Hell Comes to Frogtown
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • TRON: Legacy
  • True Grit
  • Somewhere
  • The River's Edge
  • Ocean's Twelve
  • The Iron Curtain
  • The American
  • Fourteen Hours
  • 52 Pick-Up
  • A State of Mind
  • Moog
  • The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother
  • Sherlock Holmes
  • The Two Jakes
  • Best Worst Movie
  • Red Cliff
  • Red Cliff Part II
  • Skyline
  • Pursuit to Algiers
  • The House of Fear
  • The Pearl of Death
  • The Scarlet Claw
  • The Invention of Dr. NakaMats
  • The Private Life of Sherlock Holmes
  • Dear Murderer
  • Keane
  • Miami Blues
  • Mon Oncle
  • Submarino
  • Peeping Tom
  • The Mummy
  • Norwegian Ninja
  • 13 Assassins
  • Julia's Eyes
  • Cargo
  • His Kind of Woman
  • Biutiful
  • La Pointe-Courte
  • The Stranglers of Bombay
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Carlos
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • Let's Kill Uncle
  • Krull
  • Jackass 3D
  • The Social Network
  • Dementia 13
  • 13 Frightened Girls
  • The Arnelo Affair
  • Quiet Please, Murder
  • Shock
  • Kid Glove Killer
  • Stranded in Canton
  • I'm Still Here
  • Let Me In
  • The Pleasure of Being Robbed
  • Juke Girl
  • Gun Crazy
  • Dirty Mary Crazy Larry
  • Cornered
  • The Outfit
  • The Cool School
  • Machete
  • Circle of Iron
  • Cisco Pike
  • Harmony and Me
  • Scarlet Street
  • Calling Bulldog Drummond
  • Undercurrent
  • In the Realms of the Unreal
  • Piranha 3D
  • The Last Exorcism
  • Operation Crossbow
  • The Beaver Trilogy
  • Harper
  • Black Dynamite
  • Bonnie and Clyde
  • The Girlfriend Experience
  • A Boy and His Dog
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • Life During Wartime
  • Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak
  • Dead Reckoning
  • Beeswax
  • I'll Sleep When I'm Dead
  • So Dark the Night
  • Le Combat dans l'île
  • Cyrus
  • Bronson
  • The General
  • Stagecoach
  • A Dangerous Profession
  • Wild Grass
  • Hangover Square
  • Wild Side
  • Performance
  • White of the Eye
  • Zodiac
  • Harry Brown
  • The Domino Principle
  • Antichrist
  • Avatar
  • Up in the Air
  • WALL·E
  • Inglourious Basterds
  • Devil in a Blue Dress
  • The Hit
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Last of Sheila
  • The Men Who Stare at Goats
  • Herb & Dorothy
  • Word Wars
  • Night and the City
  • Das Boot
  • Green for Danger
  • Beach Blanket Bingo
  • Johnny Apollo
  • Corridors of Blood
  • The Driver
  • Valley of the Kings
  • Nocturne
  • Greenberg
  • The Cape Town Affair
  • Edge of Doom
  • Five Graves to Cairo
  • The Runaways
  • H.P. Lovecraft Volume 2: Dreams of Cthulhu - The Rough Magik Initiative
  • Rough Magik
  • The Silencers
  • Stray Dog
  • Cool Air
  • The Power of the Whistler
  • Voice of the Whistler
  • Among the Living
  • Dark Waters
  • High Wall
  • Bodyguard
  • Gentlemen Broncos
  • The Locket
  • So Evil My Love
  • Experiment Perilous
  • Julie
  • A Blueprint for Murder
  • Bluebeard
  • Red Light
  • Johnny Angel
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Cry Danger
  • The Cooler
  • Hot Rod
  • Teen-Age Crime Wave
  • Tony Rome
  • Green Zone
  • The Killers
  • Hot Tub Time Machine
  • The Detective
  • Song of the Thin Man
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1983
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1980
  • Dangerous Crossing
  • The Street with No Name
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Kiss of Death
  • Shutter Island
  • Sherlock Holmes Faces Death
  • The Spider Woman
  • Panic in the Streets
  • Fermat's Room
  • Bad Day at Black Rock
  • Seven Days in May
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • One Day in the Life of Andrei Arsenevich
  • 23 Paces to Baker Street
  • Andrei Rublev
  • Meeting Andrei Tarkovsky
  • Nostalgia
  • Mirror
  • Dog Eat Dog!
  • The Yes Men Fix the World
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Ivan's Childhood
  • American Movie
  • Conspirator
  • The Adventures of Sherlock Holmes
  • Scene of the Crime
  • The House on 92nd Street
  • The Baader Meinhof Complex
  • Cast a Dark Shadow
  • Spirits of the Dead
  • Sherlock Holmes in Washington
  • Sherlock Holmes and the Voice of Terror

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Les Misérables - 25th Anniversary in Concert
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Udaan
  • El Infierno

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more