Highest rated films

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Better This World

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • The Innkeepers

    ★★★★

  • The Future

    ★★★★

  • Hot Coffee

    ★★★★

  • Silver Bullets

    ★★★★

  • The War Game

    ★★★★★

  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

    ★★★★★

  • Off the Charts: The Song-Poem Story

    ★★★★★

  • Beginners

    ★★★★½

  • I Am Cuba

    ★★★★½

  • Meek's Cutoff

    ★★★★½

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★½

  • Cave of Forgotten Dreams

    ★★★★½

  • Every Man for Himself

    ★★★★½

  • Odds Against Tomorrow

    ★★★★½

  • Moonlighting

    ★★★★½

  • It Happened Here

    ★★★★½

  • 13 Most Beautiful… Songs for Andy Warhol's Screen Tests

    ★★★★½

  • Miles Davis: The Cool Jazz Sound

    ★★★★½

  • Masters of the Country Blues - Mance Lipscomb and Lightnin' Hopkins

    ★★★★½

  • Dogtooth

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 191 Films watched
  • 15.9 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Man on Wire

Jan 1

Last Film

Tucker and Dale vs. Evil

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
103 films
Thriller
67 films
Crime
67 films
Mystery
35 films
Comedy
27 films
Romance
26 films
Action
21 films
Documentary
19 films
Horror
15 films
Adventure
10 films
USA
136 films
UK
35 films
France
17 films
Germany
13 films
Sweden
4 films
Denmark
4 films
Canada
3 films
Italy
3 films
Norway
3 films
Austria
2 films
English
177 films
French
20 films
German
17 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Norwegian
3 films
Russian
3 films
Portuguese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

I Am Cuba
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Birdemic: Shock and Terror
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Masters of the Country Blues - Mance Lipscomb and Lightnin' Hopkins

Films tom watched in 2011

  • Tucker and Dale vs. Evil
  • True Stories
  • To Live and Die in L.A.
  • The Adjustment Bureau
  • Murder, My Sweet
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • We Need to Talk About Kevin
  • 3 Women
  • Illegal
  • The Laughing Policeman
  • The Creeping Flesh
  • The Devil Rides Out
  • Drive
  • Nights and Weekends
  • Le Grand Amour
  • Happy Anniversary
  • The Turin Horse
  • Oslo, August 31st
  • Art History
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Melancholia
  • Headhunters
  • Michael
  • Defence of the Realm
  • The Asphalt Jungle
  • The Adventures Of Sherlock Holmes
  • At Midnight I'll Take Your Soul
  • Night of the Eagle
  • Bicycle Thieves
  • Man with a Movie Camera
  • Went the Day Well?
  • The Big Combo
  • On Dangerous Ground
  • Rebel Without a Cause
  • Beware, My Lovely
  • The Entity
  • Seven Thieves
  • Masters of the Country Blues - Mance Lipscomb and Lightnin' Hopkins
  • The Woman on Pier 13
  • The Set-Up
  • Lemora: A Child's Tale of the Supernatural
  • Born to Be Bad
  • Creature with the Blue Hand
  • Thumbsucker
  • Shock Treatment
  • No Way Out
  • Murder on the Orient Express
  • Cape Fear
  • Knock on Any Door
  • Call Northside 777
  • Birdemic: Shock and Terror
  • Possessed
  • Ordeal
  • Sugar Town
  • London Blackout Murders
  • Trent's Last Case
  • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
  • Sudden Manhattan
  • Bug
  • Something Wild
  • Le Jour Se Lève
  • Fallen Angel
  • So Long at the Fair
  • Lost in America
  • Off the Charts: The Song-Poem Story
  • King of the Underworld
  • The Medusa Touch
  • They Made Me a Criminal
  • The Tree of Life
  • The Drowning Pool
  • The Late Great Planet Earth
  • Flame & Citron
  • Dangerously They Live
  • He Ran All the Way
  • Humoresque
  • Lost Horizon
  • The Last Gangster
  • Jimi Hendrix
  • Monterey Pop
  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
  • Scum
  • Made in Britain
  • Scum
  • Night on Earth
  • Railroaded!
  • The Name of the Rose
  • Hall Pass
  • 5 Steps to Danger
  • I Am Cuba
  • Homicide for Three
  • It Happened Here
  • Moonlighting
  • The Tall Target
  • Hot Coffee
  • Desperate
  • Hot Rod Girl
  • Two O'Clock Courage
  • Switchblade Sisters
  • The Sicilian Clan
  • Cry Wolf
  • Yellow Canary
  • Meek's Cutoff
  • Northern Pursuit
  • Above Suspicion
  • Smiley Face
  • X-Men: First Class
  • Mala Noche
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Beginners
  • Spider Baby
  • Detour
  • The War Game
  • Transcendent Man
  • Invictus
  • 13 Most Beautiful… Songs for Andy Warhol's Screen Tests
  • Bridesmaids
  • Mr. Jealousy
  • Straight Time
  • O.C. and Stiggs
  • The Spook Who Sat by the Door
  • See the Sea
  • Summer Children
  • 99 River Street
  • The Woman in the Window
  • Thor
  • Four Lions
  • The Girl Who Dared
  • The Strange Affair of Uncle Harry
  • Below the Deadline
  • Waterfront Lady
  • Midnight Phantom
  • The Incident
  • X Marks the Spot
  • Caught
  • 36 Hours
  • Ministry of Fear
  • They Won't Believe Me
  • A Woman's Secret
  • Loophole
  • Kiss Tomorrow Goodbye
  • Source Code
  • Con Artist
  • Every Man for Himself
  • Brute Force
  • The Crime Doctor's Warning
  • The Crime Doctor's Courage
  • The Crime Doctor’s Strangest Case
  • Crime Doctor
  • RSO [Registered Sex Offender]
  • No Such Thing
  • Homicidal
  • Kevin
  • The Future
  • Sound It Out
  • The Innkeepers
  • Better This World
  • Last Days Here
  • Silver Bullets
  • (Untitled)
  • Until the Light Takes Us
  • Sink or Swim
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Dragnet
  • R.O.T.O.R.
  • The Mother and the Whore
  • Fear in the Night
  • I Walk Alone
  • The Other Guys
  • Enter the Void
  • The Mystery Man
  • Hopscotch
  • Black Orchid
  • The Kids Are All Right
  • Odds Against Tomorrow
  • The Odessa File
  • Phantom Lady
  • Hideout
  • The Illusionist
  • Foreign Intrigue
  • Sherlock Holmes: The Eligible Bachelor
  • The Last Vampyre
  • Miles Davis: The Cool Jazz Sound
  • The Master Blackmailer
  • Inception
  • The Hound of the Baskervilles
  • The Sign of Four
  • Gordon's War
  • Dogtooth
  • Thief
  • Man on Wire

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • A Separation
  • The Tragedy of Man
  • Silenced
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • K-ON! The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more