Highest rated films

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Oblivion

    ★★★

  • Side Effects

    ★★★

  • Specter of the Rose

    ★★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★½

  • Slacker

    ★★★★½

  • The Petrified Forest

    ★★★★½

  • Style Wars

    ★★★★½

  • Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

    ★★★★½

  • Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid

    ★★★★½

  • Classic Albums: Nirvana - Nevermind

    ★★★★½

  • Countryman

    ★★★★½

  • Charles Bradley: Soul of America

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Frenzy

    ★★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★

  • The Boxer's Omen

    ★★★★

  • Phase IV

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

World's Greatest Dad

Jan 2

Last Film

Slaughterhouse-Five

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
86 films
Thriller
46 films
Documentary
34 films
Crime
31 films
Comedy
24 films
Mystery
20 films
Music
19 films
Horror
15 films
Romance
13 films
Action
12 films
USA
90 films
UK
33 films
France
12 films
Canada
6 films
Italy
5 films
Germany
4 films
Spain
3 films
Mexico
3 films
Hong Kong
2 films
Austria
2 films
English
133 films
French
17 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
German
4 films
Portuguese
3 films
Cantonese
2 films
Danish
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Do the Right Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Accused of Murder
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Gravity
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Young Turks

Films tom watched in 2013

  • Slaughterhouse-Five
  • The Gambler
  • Northern Lights
  • 49 Up
  • 42 Up
  • Raw Deal
  • The Immaculate Conception of Little Dizzle
  • 35 Up
  • 28 Up
  • 21 Up
  • Inside Llewyn Davis
  • The Long Haul
  • 7 Plus Seven
  • Seven Up!
  • Citizen Ruth
  • The Petrified Forest
  • Black Widow
  • Kill Me Again
  • Gabi on the Roof in July
  • Do the Right Thing
  • The Twilight Samurai
  • Gainsbourg: A Heroic Life
  • Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child
  • Charles Bradley: Soul of America
  • Lions Love
  • The Boys from Brazil
  • Gimme the Loot
  • The Last Days of Disco
  • The Red and the White
  • Elena
  • The Wild and Wonderful Whites of West Virginia
  • American Grindhouse
  • Special When Lit
  • Copyright Criminals
  • Lou Reed - Transformer
  • Classic Albums: Rush - 2112 & Moving Pictures
  • Classic Albums: Sex Pistols - Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols
  • Classic Albums : Motörhead - Ace of Spades
  • Classic Albums: Cream - Disraeli Gears
  • A Technicolor Dream
  • Classic Albums - Bob Marley & the Wailers - Catch a Fire
  • Classic Albums: Nirvana - Nevermind
  • Gravity
  • Keyhole
  • Salon Mexico
  • Víctimas del pecado
  • The Rape of Europa
  • Frenzy
  • Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
  • 'Pimpernel' Smith
  • Uncle Kent
  • Attenberg
  • The Threat
  • Specter of the Rose
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Wah Do Dem
  • The Maltese Falcon
  • Tintin and the Temple of the Sun
  • Foreign Correspondent
  • The American Astronaut
  • Barren Lives
  • How Tasty Was My Little Frenchman
  • Accused of Murder
  • Sylvia
  • Style Wars
  • Picasso and Braque Go to the Movies
  • Visual Acoustics
  • Anvil! The Story of Anvil
  • The Rape of the Vampire
  • Howl
  • Cold Eyes of Fear
  • Vice Raid
  • Great Directors
  • Pier 5, Havana
  • Man of Iron
  • Theremin: An Electronic Odyssey
  • Smile
  • Patterns
  • The Bed Sitting Room
  • Oblivion
  • Echo Park
  • Trance
  • The Wolves of Willoughby Chase
  • Countryman
  • The Witches
  • High School Hellcats
  • Rush: Beyond The Lighted Stage
  • Appointment with a Shadow
  • Guilty Bystander
  • House by the River
  • The Next Three Days
  • Night Tide
  • In the Loop
  • Winnebago Man
  • Crash
  • Permanent Midnight
  • Jess + Moss
  • Phase IV
  • Through a Glass Darkly
  • Red Desert
  • The First Great Train Robbery
  • Slacker
  • Echo
  • The Story of Film: An Odyssey
  • Bill Cunningham New York
  • High Tide
  • The Chase
  • Side Effects
  • The Bat
  • Cutter's Way
  • The Sound of Fury
  • Repeat Performance
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Next of Kin
  • Santa Sangre
  • What Happened Was...
  • TransSiberian
  • Half Nelson
  • The Color of Pomegranates
  • Out of the Blue
  • The Delinquents
  • The Turning Point
  • The Organizer
  • The Thief
  • Uptight
  • Young Turks
  • Cairo
  • Hanna
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Hoodlum
  • Bad Day to Go Fishing
  • Disco Godfather
  • Amour
  • The Premature Burial
  • The Favour, the Watch and the Very Big Fish
  • All Night Long
  • Bewitched
  • The Boxer's Omen
  • Repulsion
  • Open Hearts
  • Zero Dark Thirty
  • Winter's Bone
  • Revenge of the Electric Car
  • Fingers at the Window
  • Confortorio
  • Blood
  • They Drive by Night
  • 5 Against the House
  • The Devil's Mask
  • Septien
  • Putty Hill
  • The X Files: I Want to Believe
  • Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid
  • Impact
  • World's Greatest Dad

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Barber's Tales
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Bee and PuppyCat
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Before Midnight
  • The Story of Yonosuke

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more