Highest rated films

  • Evolution

    ★★★★½

  • The Forbidden Room

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Krisha

    ★★★★

  • Queen of Earth

    ★★★★

  • Chevalier

    ★★★★

  • City of Gold

    ★★★★

  • High Noon

    ★★★★½

  • Over the Edge

    ★★★★½

  • Woman on the Run

    ★★★★½

  • Bones Brigade: An Autobiography

    ★★★★½

  • Kumaré

    ★★★★½

  • Big Boys Gone Bananas!*

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★★

  • The Kid with a Bike

    ★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★

  • Listen Up Philip

    ★★★★

  • Love and Anarchy

    ★★★★

  • Premonitions Following an Evil Deed

    ★★★★

  • Adrift in Tokyo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 168 Films watched
  • 14 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Point Blank

Jan 2

Last Film

Bridge of Spies

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
86 films
Thriller
40 films
Comedy
34 films
Documentary
32 films
Crime
30 films
Mystery
22 films
Horror
14 films
Adventure
14 films
Action
13 films
Sci Fi
10 films
USA
112 films
France
23 films
UK
22 films
Germany
6 films
Belgium
6 films
Italy
5 films
Canada
4 films
Sweden
3 films
Greece
3 films
Hong Kong
3 films
English
149 films
French
19 films
German
14 films
Spanish
8 films
Japanese
6 films
Swedish
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 2379

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

tom’s most liked review

Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

★★★★½

with live accompaniment by The Valerie Project

More reviews

tom’s most liked list

Cracking The Egg: The Untold Story of The Nightcrawlers
The House on Garibaldi Street
Son House & Bukka White - Masters of the Country Blues

added to tmdb/letterboxd

i added these

More lists

Highs and lows

Highest Average

All About Eve
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Mortdecai
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Grandmaster - U.S. cut

Films tom watched in 2015

  • Bridge of Spies
  • Control Room
  • Upside Down: The Creation Records Story
  • The Hateful Eight
  • The Wind That Shakes the Barley
  • A Simple Plan
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Crimson Kimono
  • The Revenant
  • The Silent Partner
  • 99 Homes
  • Anomalisa
  • The Big Short
  • The Loneliest Planet
  • Force Majeure
  • Bones Brigade: An Autobiography
  • Our Nixon
  • The Kid with a Bike
  • Six Men Getting Sick
  • The Alphabet
  • The Amputee
  • The Grandmother
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • The Angels' Share
  • The Sea Chase
  • The Giants
  • Murder She Said
  • Big Boys Gone Bananas!*
  • The Hustler
  • All About Eve
  • I Used to Be Darker
  • Hot Summer Night
  • The Source Family
  • For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Love and Anarchy
  • Hunt the Man Down
  • Border Radio
  • Frankenstein's Bride
  • Men Go to Battle
  • Field Niggas
  • Bus Nut
  • The Treasure
  • Krisha
  • Hitchcock/Truffaut
  • Chevalier
  • Evolution
  • Time After Time
  • The Great Race
  • How the West Was Won
  • Grand Hotel
  • Macabre
  • DumbLand
  • Doctor X
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • All the Boys Are Called Patrick
  • Charlotte and Her Boyfriend
  • Lunopolis
  • The Road Builder
  • Fela Kuti: Music Is the Weapon
  • The American Scream
  • Over the Edge
  • A Woman's Face
  • The Naked Kiss
  • Crimson Peak
  • Don Jon
  • Hands of the Ripper
  • Time Bomb
  • Dark of the Sun
  • A Man Escaped
  • Sons of Perdition
  • The Last Run
  • Madhouse
  • Tapeheads
  • Escape From Alcatraz
  • The Skeleton Twins
  • Triple Cross
  • The Berlin File
  • The Grandmaster
  • The Grandmaster - U.S. cut
  • Mud
  • Queen of Earth
  • 1971
  • Kumaré
  • Mistress America
  • Runaway Train
  • Inequality for All
  • Over Your Cities Grass Will Grow
  • High Noon
  • The Harder They Fall
  • Digging for Fire
  • Crack-Up
  • The Institute
  • Straight Outta Compton
  • Destination Murder
  • Memphis
  • The Pope of Greenwich Village
  • The Two Faces of January
  • Down Three Dark Streets
  • Split Second
  • The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec
  • Criss Cross
  • Confessions of Boston Blackie
  • It's a Disaster
  • Five Days
  • The Telephone Book
  • Thunder Soul
  • The Art of the Steal
  • Dracula A.D. 1972
  • The Tattooed Stranger
  • No Questions Asked
  • Johnny Belinda
  • Too Late for Tears
  • Mortdecai
  • Follow Me Quietly
  • Wings of Danger
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • The Taking of Tiger Mountain
  • Cobain: Montage of Heck
  • St. Vincent
  • Kingsman: The Secret Service
  • What We Do in the Shadows
  • Cottage to Let
  • Gone Girl
  • The American Friend
  • Mad Max: Fury Road
  • Heaven Adores You
  • Nightcrawler
  • Quitters
  • Advantageous
  • Deep Web
  • The Wolfpack
  • Run
  • Brandy in the Wilderness
  • The Editor
  • Results
  • City of Gold
  • Entertainment
  • The Forbidden Room
  • Wanda
  • Ex Machina
  • Adrift in Tokyo
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • Highway 301
  • The Case of the Three Sided Dream
  • Listen Up Philip
  • While We're Young
  • Pursued
  • The Ox-Bow Incident
  • The Woman Who Wasn't There
  • Sound of Redemption: The Frank Morgan Story
  • The Cat Burglar
  • The Unfaithful
  • Woman on the Run
  • '71
  • Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)
  • Family Affair
  • There's Always a Price Tag
  • The Silence
  • LFO
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • Moving Midway
  • The Big Picture
  • Hit So Hard
  • M*A*S*H
  • Lore
  • Sleepless Night
  • Point Blank

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more