Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • The Black Cat

    ★★★★½

  • The City of the Dead

    ★★★★½

  • River of Grass

    ★★★★½

  • Blancanieves

    ★★★★½

  • To the Devil a Daughter

    ★★★★½

  • Harry Dean Stanton: Partly Fiction

    ★★★★½

  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

    ★★★★½

  • The Spanish Earth

    ★★★★½

  • All My Sons

    ★★★★½

  • Odilon Redon or The Eye Like a Strange Balloon Mounts Toward Infinity

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Frank

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 296 Films watched
  • 24.7 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

The Duke of Burgundy

Jan 1

Last Film

It Happened One Night

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
197 films
Crime
66 films
Thriller
63 films
Comedy
50 films
Romance
45 films
Mystery
40 films
Documentary
35 films
Horror
26 films
Action
21 films
Sci Fi
18 films
USA
197 films
France
45 films
UK
36 films
Germany
21 films
Belgium
9 films
Italy
8 films
Spain
6 films
Canada
5 films
Netherlands
5 films
Ireland
4 films
English
239 films
French
19 films
German
7 films
Italian
5 films
Spanish
4 films
Korean
3 films
Japanese
3 films
Danish
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 163 Added 502

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

tom’s most liked list

The Lone Wolf Keeps a Date
Cape Fear
Each Dawn I Die

film noir foundation tv listings april 2016

Film Noir Foundation list here: www.filmnoirfoundation.org/news-tv.html

support the FNF: www.filmnoirfoundation.org/contribute.html

More lists

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Escape from Tomorrow
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Ham Heads

Films tom watched in 2016

  • It Happened One Night
  • Mascots
  • Mystery House
  • Modern Romance
  • Welcome to Me
  • People, Places, Things
  • Bernie
  • James White
  • Arrival
  • This Ain't No Mouse Music!
  • Hell or High Water
  • The Woman in White
  • Paisan
  • Big Star: Nothing Can Hurt Me
  • The Sorcerers
  • Whipsaw
  • Alcatraz Island
  • Ride the High Country
  • Bon Voyage
  • The Spy in Black
  • Stamboul Quest
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Sudden Fear
  • 3:10 to Yuma
  • O. Henry's Full House
  • The Widow from Chicago
  • 20th Century Women
  • 21 Days
  • 2010
  • 1941
  • The Lost Weekend
  • Mr. Soft Touch
  • Moonlight
  • Snow Job
  • The Man Who Makes the Difference
  • Elle
  • Dial 1119
  • Trade Winds
  • The Spanish Earth
  • Ride Lonesome
  • The Case of the Howling Dog
  • The Mortal Storm
  • The Best Man
  • Frequencies
  • Land of Mine
  • Punk Vacation
  • In the House
  • The Girl on the Train
  • Mr. X
  • Afronauts
  • Boy Meets Girl
  • The Send-Off
  • My Entire High School Sinking Into the Sea
  • The Eyes of My Mother
  • I Am Not Your Negro
  • One Week and a Day
  • Always Shine
  • Things to Come
  • The Untamed
  • Fraud
  • Ham Heads
  • Donald Cried
  • Thunder Road
  • The Commune
  • Album
  • The Lure
  • Graduation
  • Boris Without Beatrice
  • Nocturama
  • Bloody Barbara
  • Prevenge
  • Buster's Mal Heart
  • Yourself and Yours
  • The Birth of a Nation
  • To the Devil a Daughter
  • Joe
  • Toni Erdmann
  • Better Mus' Come
  • Korla
  • Gang Boy
  • Paterson
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Secret Enemies
  • Exhibition
  • Blancanieves
  • House of Frankenstein
  • The City of the Dead
  • The Uninvited
  • Harry and Tonto
  • The Handmaiden
  • Fresh
  • Mel Brooks: Make a Noise
  • Spy Game
  • Mean Creek
  • Frankenstein Meets the Wolf Man
  • The Get-Away
  • Blondes at Work
  • The Ghost of Frankenstein
  • Another Woman
  • Django Unchained
  • Decoy
  • Son of Frankenstein
  • The Sea Wolf
  • Certain Women
  • The Bride of Frankenstein
  • Betrayed
  • The Prisoner of Zenda
  • Station West
  • Night Train to Terror
  • Nazi Agent
  • Horror Express
  • The Searchers
  • Colorado Territory
  • The Earrings of Madame de...
  • The Adventures of Tartu
  • Joe Smith, American
  • The Sugarland Express
  • Il Sorpasso
  • Evolution of a Criminal
  • Hoop Dreams
  • Simon Killer
  • Harakiri
  • Dirty Gertie from Harlem U.S.A.
  • The Prestige
  • The Black Cat
  • Cry Terror!
  • Busman's Honeymoon
  • Roman Holiday
  • Chase a Crooked Shadow
  • The Third Day
  • Night Must Fall
  • Mercy, the Mummy Mumbled
  • Passage to Marseille
  • Seven Sinners
  • The Blood of Jesus
  • In Bloom
  • A Summer's Tale
  • The Phynx
  • Touki Bouki
  • 7 Chinese Brothers
  • Amen.
  • No More Excuses
  • Birthright
  • It Always Rains on Sunday
  • The Stepford Wives
  • Verdict: Not Guilty
  • Heaven-Bound Travelers
  • Regeneration
  • Shadow on the Wall
  • Jason Bourne
  • Von Ryan's Express
  • We Work Again
  • Anne of the Indies
  • Bengazi
  • And Then There Were None
  • The Vanishing
  • Action in Arabia
  • The Martian
  • The Black Panthers: Vanguard of the Revolution
  • Sullivan's Travels
  • Bethlehem
  • A Trip to the Moon
  • Deficit
  • Downloaded
  • Rampart
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • Death of a Cyclist
  • Day for Night
  • Sisters
  • The Conspiracy
  • Rubber
  • The Central Park Five
  • Sister
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • Parched
  • A Coffee in Berlin
  • The Lone Wolf in London
  • The Notorious Lone Wolf
  • Harry Dean Stanton: Partly Fiction
  • Violence
  • The Lovers on the Bridge
  • Time Out
  • Sonatine
  • The Glass Shield
  • The Best of Youth
  • Incident at Oglala
  • Norte, The End of History
  • Escape from Tomorrow
  • The Lone Wolf and His Lady
  • Love Is Colder Than Death
  • The Lobster
  • 24 Exposures
  • Body and Soul
  • Love & Friendship
  • Berlin Job
  • Ida
  • Birth of the Living Dead
  • Money Monster
  • The Hidden Hand: Alien Contact and the Government Cover-up
  • Like Someone in Love
  • Barbara
  • Abuse of Weakness
  • Atari: Game Over
  • Frank

See all 296

World map

Highly rated films tom is yet to see

  • The Odyssey
  • Endless
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more