Tom has written 14 reviews for films during 2021.

  • Gunpowder Milkshake

    Gunpowder Milkshake

    ★★★★½

    One of my favorite movies this year. Karen Gillan is amazing and the action scenes are so, so good!

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    I thoroughly enjoyed Fear Street Part 2: 1978 and so far its my favorite one. Sadie Sink does an awesome job as Ziggy Berman, and the secondary cast is good as well. Very memorable scenes.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    Fun and very engaging, Fear Street Part One: 1994 is a great addition to the Scream genre. It's not as strong as its sequel and I wasn't very connected with the main character, but it does a good job building up for parts 2 and 3.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    Black Widow is a fantastic action movie and a great way to honor the legacy of this character, so perfectly portrayed by Scarlet Johansson. The director, Cate Shortland, has a very specific point-of-view and knows what she wants, and the combat and action scenes are one of the bests within the entire MCU. However, is Florence Pugh who shines and steals the spotlight whenever she shows up.

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    Luca is perhaps the most lighthearted Disney/Pixar animation in years. Fun, dynamic and entertaining, it wisely uses its 95 minutes to always move the story forward. Loved every second of it.

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★½

    Amateurish from beginning to end, #TheWomanInTheWindow sets itself apart as one of the worst movies I’ve seen all year long - one that not even Amy Adams can save. Defined not the kind of work I was expecting from the man who made Atonement and Pride and Prejudice.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★½

    Army of The Dead is a fun and electrifying zombie adventure, the kind that only Zack Snyder would be able to make. I wish the story had been more focused on Dave Bautista’s character and his team - the daughter storyline was unnecessary. But overall was still a very good movie.

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★½

    Taylor Sheridan’s ThoseWhoWishMeDead is a strong, simply crafted, and highly entertaining action movie that will take your breath away. Both Angelina Jolie and Finn Little shine in their performances, but it’s Medina Senghore who steals the show. Cinematography, visual effects and score worked together and harmoniously to make this one of the best movies of Sheridan’s career as a filmmaker.

  • Land

    Land

    ★★★½

    Land, Robin Wright’s directorial debut, is a beautifully made movie with a very touching story about grief and healing. Yes, some elements were a bit predictable and even non-original, but I thoroughly enjoyed the movie. Wright is a very talented director.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    Nomadland is a beautiful and emotional journey of healing. Made me laugh, cry and worry - for Fern and for myself. Frances McDormand spoke directly to my soul with her performance.

  • Silk Road

    Silk Road

    Definitely a terrible movie. The story never engages the viewers and shoves down your throat every single cop movie cliché it can find. I decided to give it a shot because I do like Nick Robinson, but even his acting was lifeless. Just an awful wannabe Mr. Robot, sprinkled with racist undertones.

  • Blithe Spirit

    Blithe Spirit

    Edward Hall’s Blithe Spirit is a terrible movie adaptation of an otherwise classic play created by Nöel Coward, the legendary English playwright. I was bored out of my mind within the first hour, and felt horrible for how underused Leslie Mann and Isla Fisher were. Do yourself a favor and skip this one altogether.