Tom has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Don't Hate Las Vegas Anymore

I Don't Hate Las Vegas Anymore

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Show About The Show - S2

The Show About The Show - S2

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Homecoming

Eternal Homecoming

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounters

Brief Encounters

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Edit this entry  
08
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
04
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry