Tom has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
30
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

1992
×
Edit this entry  
16
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
Edit this entry  
15
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
07
End of Summer

End of Summer

2014
×
Edit this entry  
07
Bird Island

Bird Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
13
Passion

Passion

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry