• The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★

    the benefit of reading the story over having it read to you is that you don't have enough time to realise how little you care about it

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★

    chris nolan, a serious man, storming out of the test screening as yet another audiences giggles their way through the einstein scenes

  • Asteroid City

    Asteroid City

    ★★★

    this just washed over me, in a pleasant enough way.

  • No Hard Feelings

    No Hard Feelings

    ★★★

    just been hanging out at the beach all week hoping jlaw shows up to beat the crap out of me

  • The Wedding Singer

    The Wedding Singer

    ★★★★

    CHURCH TONGUE

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    ★★★½

    feu de bois

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★

    I Think Beau Should Leave

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★

    ate my grandad

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    this is the good stuff

  • Between the Lines

    Between the Lines

    ★★★★

    probably the closest thing to a weekend hanging out with my pals i will ever see in a movie. i love you, friends.

  • Deep End

    Deep End

    ★★★★

    the great thing about movies is you can see things you'd never be able to imagine, like a guy eating nine hot dogs for no discernible reason

  • I Don't Want to Sleep Alone

    I Don't Want to Sleep Alone

    ★★★★

    sick and horny, dragging my body pillow around like a dead lover