Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Shirkers

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • A Room with a View

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Piano

    ★★★★½

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Phantom Thread

Jan 25

Last Film

The Price of Everything

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Thriller
33 films
Horror
26 films
Comedy
19 films
Romance
17 films
Crime
15 films
Mystery
14 films
Adventure
10 films
Action
9 films
Sci Fi
8 films
USA
64 films
UK
20 films
Italy
10 films
France
8 films
Belgium
4 films
Japan
3 films
Mexico
2 films
Germany
2 films
China
2 films
Australia
1 film
English
78 films
French
13 films
Spanish
11 films
Italian
10 films
German
6 films
Japanese
5 films
Chinese
5 films
Cantonese
3 films
Latin
3 films
Russian
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 215

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tom’s most liked review

Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

★★★½

Still fascinated by that chintzy lava-lamp-like wave machine thing.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Terrifier
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Price of Everything
Average weighted rating:

3.6

Films Tom watched in 2018

  • The Price of Everything
  • The Apartment
  • Some Like It Hot
  • Sunset Boulevard
  • Raising Arizona
  • White Christmas
  • Jaws
  • Die Hard
  • The Favourite
  • Support the Girls
  • Shampoo
  • The Talented Mr. Ripley
  • Suddenly, Last Summer
  • An Elephant Sitting Still
  • The Shape of Water
  • Roma
  • Invention for Destruction
  • Meet Me in St. Louis
  • Barry Lyndon
  • A Field in England
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Don't Go Breaking My Heart
  • The Wages of Fear
  • Revenge
  • Last Year at Marienbad
  • Shoplifters
  • Lean on Pete
  • Cam
  • MacGruber
  • The Piano
  • True Grit
  • No Country for Old Men
  • Shirkers
  • Gangs of New York
  • Suspiria
  • Possum
  • Taxi Driver
  • The Women
  • Creepy
  • Pulse
  • City of the Living Dead
  • Mandy
  • I, Tonya
  • Let the Corpses Tan
  • The Return of the Living Dead
  • Don't Torture a Duckling
  • Suspiria
  • Heaven Can Wait
  • Escape from New York
  • Terrifier
  • Halloween
  • Dead Again
  • The Serpent and the Rainbow
  • Day of the Dead
  • Tales from the Crypt
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Mars Attacks!
  • Apostle
  • Dracula
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Hold the Dark
  • Don't Look Now
  • A Star Is Born
  • Chinatown
  • First Reformed
  • The Game
  • Isle of Dogs
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Marnie
  • Coherence
  • Hereditary
  • All the Money in the World
  • The Outsiders
  • A Room with a View
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • The Florida Project
  • Brimstone
  • Good Time
  • The Party
  • Annihilation
  • The Great Beauty
  • Mistress America
  • Romancing the Stone
  • Brigsby Bear
  • Phantom Thread

World map

Highly rated films Tom is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more