Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • The Show About The Show - S2

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • A Room with a View

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Love Streams

    ★★★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★★

  • The Aviator's Wife

    ★★★★★

  • Hedgehog in the Fog

    ★★★★★

  • They All Laughed

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Thief

    ★★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

The Godfather

Jan 1

Most Watched

They All Laughed

twice

Computer Chess

twice

Last Film

Marriage Story

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
100 films
Romance
38 films
Comedy
37 films
Thriller
30 films
Crime
22 films
Mystery
18 films
Horror
16 films
History
13 films
Fantasy
9 films
Sci Fi
7 films
USA
88 films
France
33 films
UK
20 films
Germany
8 films
Italy
7 films
Poland
4 films
Spain
4 films
Switzerland
4 films
USSR
4 films
Sweden
3 films
English
110 films
French
31 films
Spanish
17 films
German
17 films
Italian
12 films
Russian
7 films
Latin
4 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
Polish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 221

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tom’s most liked review

Trouble in Mind

Trouble in Mind

★★★★

Kristofferson looking like a goddamn Tekken character

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Orgy of the Dead
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Show About The Show - S2
Average weighted rating:

3.7

Films Tom watched in 2019

  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Thief
  • Night and Fog
  • Ready or Not
  • Down with Love
  • 12 Angry Men
  • Fighting in the Age of Loneliness
  • L'Enfant secret
  • Over the Edge
  • Benny's Video
  • Diamantino
  • The Irishman
  • Je T'Aime, Je T'Aime
  • The Nightingale
  • Vampyros Lesbos
  • I Don't Hate Las Vegas Anymore
  • Dracula
  • The Show About The Show - S2
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • They Live
  • Eternal Homecoming
  • The Asthenic Syndrome
  • Come and See
  • The Earrings of Madame de...
  • Brief Encounters
  • The Autopsy of Jane Doe
  • You're Next
  • The Innocents
  • Midsommar
  • Heaven Knows What
  • Chungking Express
  • Joker
  • Lingua Franca
  • The Lost City of Z
  • Two Lovers
  • Diabolique
  • Ad Astra
  • Terms of Endearment
  • The Killing
  • Stranger by the Lake
  • Pain and Glory
  • A Man and a Woman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • A Room with a View
  • L'Avventura
  • Love Streams
  • Saint Jack
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Trouble in Mind
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Bull Durham
  • Faces
  • Ishtar
  • A New Leaf
  • Pauline at the Beach
  • The Souvenir
  • Inland Empire
  • The Elephant Man
  • Apollo 11
  • Remember My Name
  • The Shop Around the Corner
  • Equinox
  • Mortal Thoughts
  • Made in Heaven
  • Afterglow
  • The Marriage of Maria Braun
  • Choose Me
  • Hedgehog in the Fog
  • Brief Encounter
  • Unfriended: Dark Web
  • Bait
  • Illegally Yours
  • Texasville
  • Dead Ringer
  • Minding the Gap
  • The Aviator's Wife
  • Knife+Heart
  • Holiday
  • Orgy of the Dead
  • Sunset
  • Faces Places
  • Booksmart
  • Climax
  • Thou Wast Mild and Lovely
  • Butter on the Latch
  • Full Moon in Paris
  • Safe
  • This Must Be the Place
  • High Life
  • Fugue
  • Drift
  • Mask
  • They All Laughed
  • They All Laughed
  • The Passion of Joan of Arc
  • Thoroughbreds
  • The Green Ray
  • Crossing Delancey
  • The Thing Called Love
  • Vagabond
  • Sorry to Bother You
  • Paper Moon
  • Happy as Lazzaro
  • Ordet
  • Le Bonheur
  • Under the Silver Lake
  • Us
  • If Beale Street Could Talk
  • The Great Buster: A Celebration
  • The Kindergarten Teacher
  • Working Girl
  • Burning
  • What's Up, Doc?
  • Noises Off...
  • Targets
  • Head
  • The Last Picture Show
  • Cold War
  • Bohemian Rhapsody
  • Zabriskie Point
  • Can You Ever Forgive Me?
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • L'Eclisse
  • BlacKkKlansman
  • The Passenger
  • Computer Chess
  • Computer Chess
  • The Man Who Knew Too Much
  • Zama
  • Birth
  • Orlando
  • Upgrade
  • Private Life
  • Leave No Trace
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Godfather: Part II
  • Barry Lyndon
  • The Godfather

World map

Highly rated films Tom is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny
  • Kumbalangi Nights
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more