Sort by

Tom has logged 129 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Devs

Devs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Edit this entry  
04
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Son of Man

Son of Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Miracle Maker

The Miracle Maker

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
For the Sake of Vicious

For the Sake of Vicious

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry