Sort by

Tonioswelt has logged 135 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
Edit this entry  
24
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
15
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Samurai Jack: The Premiere Movie

Samurai Jack: The Premiere Movie

2001
×
Edit this entry  
04
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
Edit this entry  
03
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
Edit this entry  
29
The New World of Xi Jinping

The New World of Xi Jinping

2021
×
Edit this entry  
27
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
Edit this entry  
27
LEGO House - Home of the Brick

LEGO House - Home of the Brick

2018
×
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Ultimate Spin: The Making of 'Spider-Man'

Beyond the Ultimate Spin: The Making of 'Spider-Man'

2002
×
Edit this entry  
23
A LEGO Brickumentary

A LEGO Brickumentary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

1986
×
Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic- Teaser PV - Yu Ishigami Wants to Chat

Kaguya-sama: Love Is War -Ultra Romantic- Teaser PV - Yu Ishigami Wants to Chat

2021
×
Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perfect Secret

The Perfect Secret

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
05
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry