TonyCharles90 has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
PTU

PTU

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pietà

Pietà

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Tasteless

Tasteless

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Time

Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry