Sort by

TonytheBlind1 has logged 414 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Watch

The Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives of the Avenger

Knives of the Avenger

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood and Lace

Blood and Lace

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Not of This Earth

Not of This Earth

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of Dracula

The Return of Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lockout

Lockout

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bloodlust Zombies

Bloodlust Zombies

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Strike

First Strike

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hands of the Ripper

Hands of the Ripper

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ninja

Ninja

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Them

Them

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oasis of the Zombies

Oasis of the Zombies

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry