Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Antonio Damoura

Antonio Damoura

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Antonio
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Antonio’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★★ Watched by Antonio Damoura 02 Jul 2022

    I know Baz made a deal with the devil cause there's no way general audiences just keep accepting his movies as a thing that just happens every few years

  • SECT

    SECT

    ★★★★★ Watched by Antonio Damoura 02 Jul 2022

    Never trust a mf named Mark

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★★½ Watched by Antonio Damoura 25 Jun 2022

    If you rate this low it's because you're angry and bitter

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★½ Watched by Antonio Damoura 04 Jun 2022

    In this house we stand for the flag

  • The Machinist

    The Machinist 2004

    ★★★½ Watched by Antonio Damoura 31 May 2022

    Brad Anderson dares to ask, what if Patrick Bateman didn't pay his utilities bill

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★★ Watched by Antonio Damoura 27 May 2022

    dont talk to me

  • The Crazies

    The Crazies 1973

    ★★½ Watched by Antonio Damoura 11 May 2022

    "I can't believe how shoddy this entire operation is "

  • Maid in Manhattan

    Maid in Manhattan 2002

    ★★★½ Watched by Antonio Damoura 08 May 2022

    Dont ever put a romance set in NY in my face and expect me to think critically about it

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Antonio Damoura 07 May 2022

    Absolutely held back by being tied in to one of the biggest franchises ever and having to hit certain beats in order to fill the mcu quota. but you cant stop Raimi no matter how hard you try. This movie has one of the coolest moments in the mcu because of him and no it wasn't one of those god awful shoe-horned cameos.

  • I Want You Back

    I Want You Back 2022

    ★★★★ Watched by Antonio Damoura 07 May 2022

    I LOVE ROM-COMS

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now 1979

    ★★ Watched by Antonio Damoura 03 May 2022

    I watched the Redux to make sure i capture all of what Coppola was trying to say. Perfect example of faux white guilt and mediocre, surface level, and contradictory critique on imperialism . It falls flat on its own ass for trying to critique colonialism, war, and violence through the eyes of the aggressors. It makes simple and condescending caricatures of a people who's country is being invaded in order to make a point that would have been 10x more…

  • Pain & Gain

    Pain & Gain 2013

    ★★★★ Watched by Antonio Damoura 17 Apr 2022

    Dumbest fucks of all time

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 30
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro