Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Antonio Damoura

Antonio Damoura

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Antonio
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Antonio’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Piano

    The Piano 1993

    Watched by Antonio Damoura 29 Jan 2022

    Am I crazy or is this movie not a bit weird...idk. Great performances great cinematography but this writing is...

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense 1999

    ★★★★½ Watched by Antonio Damoura 27 Jan 2022 1

    I finally did it! This has been a blind spot for so long and idk why cause Shyamalan is amazing. But better late than never i guess.

  • Hugo

    Hugo 2011

    ★★★★ Rewatched by Antonio Damoura 21 Jan 2022

    You're never too young to become a cinephile

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice 2016

    ★★★★★ Rewatched by Antonio Damoura 17 Jan 2022

    Yeah i checked for yall it's still amazing

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Watched by Antonio Damoura 15 Jan 2022

    I just like Scream guys

  • Locked Down

    Locked Down 2021

    ★★½ Watched by Antonio Damoura 13 Jan 2022

    Severely lacking in charm and personality but it's not that bad.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby 2013

    ★★★½ Rewatched by Antonio Damoura 11 Jan 2022

    Not everything lands for me but again with Baz Luhrmann I appreciate his ambitious attitude when it comes to filmmaking and putting out what he wants to see, rather than what he thinks audiences want to see.

  • I Love You Phillip Morris

    I Love You Phillip Morris 2009

    ★★★½ Watched by Antonio Damoura 09 Jan 2022

    Grade A troll

  • Ultraviolet

    Ultraviolet 2006

    ★★½ Watched by Antonio Damoura 06 Jan 2022

    needs some work but its not terrible really

  • Shallow Hal

    Shallow Hal 2001

    ★½ Watched by Antonio Damoura 04 Jan 2022

    jesus

  • Green Lantern

    Green Lantern 2011

    ★★½ Watched by Antonio Damoura 04 Jan 2022

    why wasn't this guy in Avengers (2012)?

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet 1996

    ★★★ Watched by Antonio Damoura 30 Dec 2021

    Gotta have some balls to put out a movie like this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • …
  • 30
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro