Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★½
Read the review Edit this entry