• In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Q: Into the Storm

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★½

  • Noelle

    ★★

  • Seth Meyers: Lobby Baby

    ★★★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Children of the Sea

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Hate U Give

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Love, Gilda

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Coco

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Netflix Live

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Mommy Dead and Dearest

  • Newsies

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Christine

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Creed

    ★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★½

  • Sinister 2

    ★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Trainwreck

    ★★

  • Tangerine

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • Girltrash: All Night Long

    ★★

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★★½

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★

  • The To Do List

    ★★★★