Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Le monde selon Radiohead

Le monde selon Radiohead

2019
×
Edit this entry  
16
Senior Year

Senior Year

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
Read prior review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry