Kodiak has logged 61 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Squirm

Squirm

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
At the Meeting with Joyous Death

At the Meeting with Joyous Death

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Animal

Animal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry