Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Tehran for Sale

My Tehran for Sale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Patience Stone

The Patience Stone

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Drawers

Drawers

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Wild Abandon

Wild Abandon

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Autumn

Autumn

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Ghosts

Ghosts

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Tatlı Dillim

Tatlı Dillim

1972
×
★★
Edit this entry  
18
Kızım Ayşe

Kızım Ayşe

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Bank of Broken Hearts

The Bank of Broken Hearts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blind in Love

Blind in Love

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Buried

Buried

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mataindios

Mataindios

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Clair Obscur

Clair Obscur

2016
×
★½
Edit this entry  
14
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
10
Still Life

Still Life

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ivy

Ivy

2015
×
Edit this entry  
13
The Cemil Show

The Cemil Show

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gia

Gia

1998
×
Edit this entry  
26
What's the Time In Your World?

What's the Time In Your World?

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Shadow Play

The Shadow Play

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sully

Sully

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★½
Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Man in Love

Man in Love

2021
×
★★★
Edit this entry