toothpickmoe has logged 591 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Highland Park

Highland Park

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ties That Bind

Ties That Bind

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gifted Hands: The Ben Carson Story

Gifted Hands: The Ben Carson Story

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride

Pride

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman Thou Art Loosed

Woman Thou Art Loosed

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bojangles

Bojangles

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bait

Bait

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Finding Steve McQueen

Finding Steve McQueen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
SGT. Will Gardner

SGT. Will Gardner

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aftermath

Aftermath

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Redemption Trail

Redemption Trail

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Good Things

All Good Things

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Weakness

Weakness

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
No Reservations

No Reservations

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Remember Me

Remember Me

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wharf Rat

The Wharf Rat

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Four Seasons

The Four Seasons

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anatomy of a Seduction

Anatomy of a Seduction

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popi

Popi

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cry of Battle

Cry of Battle

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Rebel Breed

This Rebel Breed

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry